czyste miasto

Obecny rok to czas wielu zmian dotyczących regulacji działań opartych o czynniki środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG). Jedną z nich są Strefy Czystego Transportu – w 2024 roku na swoim terenie wprowadzą je Kraków i Warszawa. Jako jeden ze sposobów poprawy jakości powietrza w mieście, temat ten budzi duże zainteresowanie wśród internautów. Okazuje się jednak, że nie wszystkie opinie są przychylne. Z czego to wynika? Negatywnym aspektom dostrzeganym przez użytkowników sieci.

Z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczenia atmosferycznego, który wpływa na środowisko oraz zdrowie publiczne, jakość powietrza w Polsce jest jednym z kluczowych tematów podejmowanych w ramach debat ekologicznych. Wśród przyczyn takiego stanu w miastach i na terenach do nich przylegających wskazuje się m.in. zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery w związku z ruchem drogowym. Emisja szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek siarki, węglowodory, tlenki azotu i cząstki stałe (PM2.5 i PM10), ma negatywny wpływ zarówno na jakość powietrza, jak i na zdrowie mieszkańców. Odpowiedzią na walkę z zagrożeniem, jakie ze sobą niesie, jest pomysł utworzenia w wybranych częściach polskich miast Stref Czystego Transportu.

Strefy Czystego Transportu (STC) to obszary objęte szczególnymi wytycznymi w zakresie pojazdów, jakie mogą przemieszczać się na ich terenie. Rozporządzenie nie reguluje rodzaju pojazdu – do Stref Czystego Transportu mogą więc wjechać zarówno auta spalinowe, wyposażone w instalację LPG, jak i hybrydy czy auta elektryczne. Jedynym warunkiem wjazdu na wyznaczony w ten sposób teren jest spełnianie unijnych norm związanych z poziomem naprawa kanalizacji Warszawa   emitowanych spalin. W tym zakresie wyróżnia się kilka norm, m.in. normę Euro 3, 4, 5 i 6. Im wyższa norma, tym niższy poziom substancji o negatywnym wpływie na środowisko może emitować pojazd.

Choć wprowadzenie Stref Czystego Transportu oceniane jest jako skuteczne rozwiązanie w innych europejskich miastach, a przychylnych głosów nie brak także w Polsce, wśród części internautów temat ten nadal budzi kontrowersje. Badanie, jakie przeprowadził Instytut Monitorowania Opinii, rzuca nowe światło na obawy społeczne dotyczące tej rewolucji w miejskim transporcie.


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz